ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΝΕΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ 2023-2024

Τα Εργαστήρια Μουσικής Παιδαγωγικής και Μουσικής, Γνωσιακών Επιστημών και Κοινότητας και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Μουσική Εκπαίδευση σε Τυπικά και Άτυπα Περιβάλλοντα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, ΕΚΠΑ, συνδιοργανώνουν κατά το Εαρινό Εξάμηνο 2024 σειρά σεμιναρίων για νέους/ες ερευνητές/τριες.

Η σειρά συναντήσεων Σεμινάρια Νέων Ερευνητών. Α’ Κύκλος στοχεύει να αποτελέσει
➢ έναν πυρήνα γόνιμου επιστημονικού διαλόγου,
➢ αφορμή για την περαιτέρω ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων και
➢ έναν χώρο προσωπικής ενδυνάμωσης νέων ερευνητών.

Οι θεματικές είναι ποικίλες και αφορούν τόσο την ανάπτυξη ερευνητικών δεξιοτήτων, όσο την ενίσχυση της επαγγελματικής/ερευνητικής “παρουσίας” των νέων ερευνητών, αλλά και ζητήματα που αφορούν την προσωπική τους ενδυνάμωση.

Ποιους αφορά;
Οι συναντήσεις αφορούν τους/τις προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές/τριες που αναλαμβάνουν να εκπονήσουν μία μικρή σε έκταση επιτόπια έρευνα στα γνωστικά αντικείμενα που θεραπεύουν τα δύο Εργαστήρια και τους/τις υποψήφιους/ες διδάκτορες Τμημάτων Μουσικών Σπουδών στην Ελλάδα.
Επιπρόσθετα, από τη σειρά συναντήσεων Σεμινάρια Νέων Ερευνητών μπορούν να επωφεληθούν όσοι και όσες επιθυμούν να εμπλουτίσουν ή να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους σε θέματα έρευνας στα παραπάνω γνωστικά αντικείμενα.

Πότε και που γίνονται οι συναντήσεις;
Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες (δείτε αναλυτικό πρόγραμμα), ημέρα Παρασκευή (16:30-18:00), μεταξύ Μάρτιο - Ιούνιο 2024 και θα αξιοποιηθεί η διαδικτυακή πλατφόρμα zoom.
Προκειμένου να λειτουργήσει η σειρά συναντήσεων Σεμινάρια Νέων Ερευνητών ως μία υποστηρικτική κοινότητα, δεν θα βιντεοσκοπείται, ενώ θα υπάρχει παρότρυνση για “ανοιχτές κάμερες” σε κάθε συνάντηση και ενθάρρυνση για συζήτηση και γόνιμο προβληματισμό στην ολομέλεια αλλά και σε μικρές ομάδες.

Βεβαίωση παρακολούθησης κύκλου σεμιναρίων
Εάν ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε μία ή περισσότερες συναντήσεις, παρακαλείσθε να συμπληρώσετε τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος /προεγγραφής που θα βρείτε ΕΔΩ.
Οι συμμετέχοντες/ουσες θα λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης του κύκλου σεμιναρίων εφόσον παρακολουθήσουν τουλάχιστον 4 συναντήσεις. Για τον λόγο αυτό,παρακαλούνται οι συμμετέχοντες/ουσες να εισέρχονται στη συνάντηση επιλογής τους από την έναρξή της.

Πρόγραμμα
Όλες οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται ημέρα Παρασκευή, 16:30-18:00, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

ΗμερομηνίαΤιτλοςΕισηγητές
1/3/24Διαχείριση και ανάπτυξη ενός
ερευνητικού προφίλ. Νέες ερευνήτριες
συνομιλούν για την πορεία μετά το
διδακτορικό (Panel / συζήτηση)

Κατερίνα Δρακουλάκη, Μεταδιδακτορική
ερευνήτρια, Mount Holyoke College,
South Hadley, Massachusetts
Ιωάννα Ζιώγα, Μεταδιδακτορική
ερευνήτρια, Ερευνητικό Πανεπιστημιακό
Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας (ΕΠΙΨΥ),
Αθήνα

8/3/24Προετοιμασία της ερευνητικής
πρότασης. Καλές πρακτικές

Αγγελική Τριανταφυλλάκη, PhD
University of Cambridge, Επίκουρη
Καθηγήτρια ΤΜΣ ΕΚΠΑ

29/3/24Σύγχρονες μεθοδολογικές προσεγγίσεις
Ι. Τα υπολογιστικά μοντέλα στην
έρευνα της μουσικής νόησης

Γιώργος Βελισσαριδης, Απόφοιτος ΤΜΣ
του ΕΚΠΑ, φοιτητής πληροφορικής στο
ΟΠΑ

12/4/24
Από την έρευνα στη διάχυση. Η πορεία
προς την δημοσίευση και την
παρουσίαση

Χριστίνα Αναγνωστοπούλου,
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, ΤΜΣ ΕΚΠΑ

Υλικό Σεμιναρίων

Υλικό από το 1ο σεμινάριο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.