ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: FROM EAR TO BODY - ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣ

Κυριακή 19 Μαΐου 2024

Tα Εργαστήρια Μουσικής Παιδαγωγικής και Μουσικής, Γνωσιακών Επιστημών και Κοινότητας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, έχουν την τιμή να φιλοξενήσουν την Δήμητρα Τρυπάνη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστήμιου, σε ένα εργαστήρι με τίτλο: FROM EAR TO BODY - ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣτην Πέμπτη 30 Μαΐου 2024, 18:00-21:00, στην αίθουσα 917 της Φιλοσοφικής Σχολής.

Η Μέθοδος Ακουστικής Επανεκκίνησης "From Ear to Body" της Δήμητρας Τρυπάνη αποτελείται από ένα πλήρες σετ εργαλείων και τεχνικών που στοχεύουν στην επανεκκίνηση της ακουστικής και ρυθμικής αντίληψης μουσικών, ηθοποιών, χορευτών, εκπαιδευτικών και μαθητών όλων των βαθμίδων, και, εν γένει, επαγγελματιών που διαχειρίζονται ομάδες. Η μέθοδος αποσκοπεί, επιπλέον, στο να συστήσει νέους τρόπους δημιουργικής ενσωμάτωσης του ήχου και του ρυθμού σε διαθεματικές εκπαιδευτικές, κοινωνικές ή/και καλλιτεχνικές δράσεις. Οι ασκήσεις της μεθόδου δεν περνούν μόνο μέσα από τις γνωστές μουσικές σημειογραφίες, αλλά στηρίζονται στη σύνδεση της ακοής με το σώμα, στην κυριολεκτική ενσωμάτωση του ήχου, έτσι ώστε να μπορεί να αποκωδικοποιηθεί φυσικά και ουσιαστικά, μέσω της αυστηρά δομημένης χρήσης της φωνής, των ασύμμετρων ρυθμών (πολυφωνία και πολυρυθμία), αλλά και μέσω της σωματικής κρούσης (body percussion).

Το εργαστήρι απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών.

Για την αφίσα του εργαστηρίου πατήστε ΕΔΩ.